Nasza woliera dla motyli jest obiektem edukacyjno – badawczym i stanowi dodatek do Ogrodów. Liczebność motyli w wolierze uzależniona jest od wielu czynników niezależnych od nas (pora roku, złe warunki atmosferyczne itp.).

 

Jeśli spodziewacie się mnogości owadów, to w naszym obiekcie tego nie doświadczycie – prowadzimy jedynie placówkę badawczą. Hodowane przez nas motyle nie stanowią atrakcji turystycznej.

 

Prowadzimy hodowlę motyli dziennych i nocnych, dzięki temu możemy prezentować cztery fazy rozwojowe tych owadów: jaja, larwy, poczwarki oraz imago. Jest to jedyny tego typu obiekt na Mazurach.

W ogrodzonej wolierze znalazły swój azyl rodzime gatunki motyli. Mieszkańcami naszej woliery są m.in.: Rusałki, Pazie, Modraszki, Bielinki. W wolierze posadzone są rośliny nektarodajne, które dostarczają pokarm owadom, znajdują się tu m.in: budleje, jeżówki, wiciokrzewy, sadźce itp. W obiekcie usytuowane zostały również domki dla motyli, z charakterystycznymi, pionowymi wlotami, karmniki i poidełka.

Przed lepidopterarium znajduje się dzika łąka, na której swobodnie rosną pokrzywy, trawy.

Są to rośliny żywicielskie dla żarłocznych gąsienic.

 

Od 2017 roku prowadzimy projekt liczenia populacji motyli.
Trwa on 2 miesiące (lipiec i sierpień) każdego roku.
Osoby chętne powinny w słoneczny, bezwietrzny dzień wyjść do ogrodu, na łąkę lub polanę i policzyć motyle jakie się zauważy, z podziałem na ich gatunki. Pomocna przy tym może być stworzona przez nas karta z rysunkami najpopularniejszych gatunków naszych rodzimych motyli. Jednorazowe liczenie zajmuje około 15 minut, a może pomóc nam w podjęciu prób zapobiegania ginięciu motyli. Swoje obserwacje należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ciągu jednego lata można wykonać wiele takich zliczeń. Zachęcamy wszystkich pasjonatów przyrody do pomocy :)

 

Możecie pobrać kartę klikając na nią prawym przyciskiem myszy a następnie "zapisz grafikę jako"

 

 

 

 

 

OGRODY MARKIEWICZ - MARCINKOWO 33A, 11-700 MRĄGOWO